Son Haberler
Anasayfa » Haberler » İş Güvenliği Taahhütnamesi Hakkında
İş Güvenliği Taahhütnamesi Hakkında

İş Güvenliği Taahhütnamesi Hakkında

MEB’e bağlı kurumlarda tüm personele (çalışan, işçi, memur, öğretmen, idareci) “İş Sağlığı ve Güvenliği Talimat ve Taahhütnamesi” imzalatılmak istendiği bilgileri gelmektedir. Konuyla ilgili açıklama ve uyarılarımız aşağıda belirtilmiştir.

İşveren tarafından “İş Sağlığı ve Güvenliği” için gerekli önlemlerin alınması ve ilgili eğitimlerin yapılması zorunlu tutulmuştur. Bilindiği gibi ilimiz Afyonkarahisar’da da konuda eğitim / seminer çalışmasına başlanmıştı.

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” 01.07.2016 tarihinden itibaren bütün kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya başlanacaktır.

İş sağlığı ve iş güvenliği üzerinde hassasiyetle durulup değerlendirilmesi gereken bir konu olmasına rağmen, Bakanlık bu yükümlülüğünü ortadan kaldıran ve bütün sorumluluğu iş yerinde çalışanların sırtına yükleyen “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Taahhütnamesi” hazırlamış ve bazı illerde imzalanmak üzere iş yerlerine göndermiştir. Yakın zamanda bu çalışmanın ilimizde de başlaması beklenmektedir.

Çalışanların “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Taahhütnamesi”ni imzalaması, iş yerinde yaşayacağı herhangi bir “iş kazası” sonrasında hiçbir kusuru olmasa bile sorumluluğu peşinen üstüne alması anlamına gelecektir.

Bütün sorumluluğu işyerinde çalışanların sırtına yükleyen, işyerinde meydana gelecek olası kazalarda işverenin sorumluluğunu tamamen ortadan kaldırıp, bütün suçu iş kazası riski ile karşı karşıya olan emekçilerin sırtına yüklemeyi öngören “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Taahhütnamesi”ni mevcut haliyle kesinlikle imzalamayacağımız bilinmelidir.

Kamu kurumları önce yasa ve yönetmeliklerden kaynaklı sorumluluklarını yerine getirmeli, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bütün düzenlemelerin yapılarak, mevcut riskler belirlenip en kısa sürede giderilmelidir.

Sendikamızın konuyla ilgili açıklaması için tıklayınız. ▼

İş Güvenliği Taahhütnamesi Açıklamamız (427 indirme)

İmzalatılmak istenen talimat ve taahhütname örneği için tıklayınız.